Чорнобильська трагедія: уроки та наслідки для планети
- Литвин Крістіна
- 17 квіт.
- Читати 2 хв
26 квітня 1986 року на території України сталася подія, що пізніше сколихнула весь світ та отримала назву Чорнобильська катастрофа. Тоді, близько першої ночі, пролунало два вибухи на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції, внаслідок яких величезна кількість радіоактивних речовин потрапила в повітря. Зрештою пожежу загасили за два тижні, однак наслідки тривають роками:
1. Радіаційне забруднення
Величезна кількість радіоактивних речовин потрапила в повітря, ґрунт і воду. Постраждали не тільки Україна, а й інші країни Європи. Зокрема, значного забруднення зазнали території Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії та Швейцарії.
2. Евакуація населення
Зона навколо станції стала непридатною для життя. Багато людей були змушені покинути свої домівки назавжди, зокрема мешканці Прип’яті. Понад 90 тисяч осіб було евакуйовано до кінця літа того ж року.
3. Проблеми зі здоров’ям
Внаслідок Чорнобильської катастрофи постраждало близько 5 млн людей. У багатьох, з тих, що жили поруч або брали участь у ліквідації аварії, згодом виявили серйозні захворювання, подекуди несумісні з життям.
4. Економічні збитки
За оцінками експертів, економічні збитки від цієї катастрофи для України становили близько 180 млрд доларів. Сюди також увійшли непрямі збитки, як от виведення з експлуатації забруднених територій, водних і лісових ресурсів, скорочення виробництва електроенергії тощо.
5. Зупинка розвитку ядерної галузі
Аварія підірвала довіру суспільства до ядерної енергетики. Так, з 1986 по 2002 рік у світі не було побудовано жодної атомної електростанції.

Що таке “Рудий ліс” та звідки пішла ця назва?
Після аварії на Чорнобильській АЕС близько 10 км² лісу біля станції сильно забруднилися радіацією. Це були переважно соснові дерева. Від критичних доз радіації вони загинули за кілька днів, а їхні голки стали рудими, звідки і пішла назва. Мертвий ліс був дуже небезпечний, адже міг спричинити пожежі й ще більше забруднення. 1987 року його вирубали, засипали в траншеї й накрили землею. Було поховано понад 4000 кубометрів заражених матеріалів. Це допомогло знизити рівень радіації в десятки разів. Однак, з часом рослини почали відновлюватися самі по собі. Оскільки людей евакуювали, а господарство зупинили, у лісі з’явилося багато диких тварин. Сьогодні Рудий ліс став своєрідним заповідником, де живуть ведмеді, вовки, рисі, бізони, коні Пржевальського та багато птахів, серед яких є й рідкісні.
Comments