Зимовий чи літній: який час буде віднині?
- Литвин Крістіна
- 8 жовт. 2024 р.
- Читати 2 хв
Уявіть, що двічі на рік ви маєте змінювати час на всіх своїх годинниках. Саме так українці жили багато років: навесні переводили стрілки на годину вперед (на літній час), а восени — на годину назад (на зимовий час). Але тепер все змінилося! У червні 2024 року Верховна Рада України ухвалила рішення про скасування переведення годинників: цього разу ми востаннє перейдемо на зимовий час.
Літній час був вперше запропонований наприкінці XIX століття, але широке поширення отримав лише після Першої світової війни. В Україні перехід на літній і зимовий час почався в 1981 році, коли країна була частиною Радянського Союзу. Після здобуття незалежності практика переведення часу збереглася, і українці ще тривалий час продовжували налаштовувати свої годинники двічі на рік. Проте останнім часом все більше країн почало ставити під сумнів ефективність такої “звички”, адже економія електроенергії виявилися зовсім незначною. Крім цього, з’явилися дослідження, які вказують на те, що переведення годинників негативно впливає на здоров'я людей, порушує природні біоритми та погіршує якісь сну.
Отже, внаслідок ухвалення рішення про скасування переходу на зимовий та літній час, Україна назавжди залишиться в часовому поясі GMT +2. Не всі українці задоволені тим, що в якості постійного часу для країни було обрано зимовий. Влітку, наприклад, у східних регіонах (Донецька, Луганська, частина Запорізької та Харківської областей) почне світати о 3-й годині ранку, а темніти вже о 9-й вечора. Водночас на заході країни вечори узимку наставатимуть дуже рано, що спричинить певні незручності.
Можливо ви звикли прокидатися влітку, коли сонце вже високо, а тепер доведеться вставати, коли воно тільки сходить. Або взимку здаватиметься, що вечір настає надто рано. Хоча зміна може спочатку викликати певні незручності, науковці впевнені: постійний час краще для нашого здоров'я, ніж регулярні переходи між літнім та зимовим часом.

Comments