Велесова ніч або Геловін по-українськи
- Литвин Крістіна
- 26 жовт. 2024 р.
- Читати 2 хв
Оновлено: 24 лют.
Існує легенда, що у ніч із 31 жовтня на 1 листопада душі всіх померлих повертаються на землю та блукають вулицями.
Геловін походить від язичницького свята древніх кельтів – Самайну, яке відзначали після збору врожаю, як завершення сільськогосподарського циклу. Кельти вірили, що Самайн розділяє рік на світлу і темну половини та відкриває ворота у потойбіччя. Ця традиція має коріння у вже відомих нам кельтів, які вирізали ліхтарі з ріпи для захисту від злих духів. В Америці ріпу знайти було важко, тому її замінили на гарбуз. Основним символом Хелловіну є ліхтар з гарбуза, вирізаний у формі черепа, відомий також як світильник Джека.
В Україну святкування Геловіну прийшло лише наприкінці ХХ століття: діти напередодні свята традиційно вбираються в костюми містичних істот, а потім обходять родичів, знайомих і сусідів, збираючи солодощі та викрикуючи при цьому фразу: «Солодощі або життя!».
Та чи знали ви, що наші предки мали свій власний Геловін, що називався Велесова ніч?
Велесова ніч — це стародавнє українське свято, яке святкується в ніч проти 1 листопада. Воно має глибоке коріння в язичницьких традиціях та пов'язане з богом Велесом. Велес — дохристиянський бог, якого вважали опікуном волхвів, віщунів та ясновидців, а також творчих людей. За віруваннями, саме Велес навчив людей гармонійно жити з природою, вирощувати зерно, пасти худобу та брати молоко, не вбиваючи тварин. Його вважали богом достатку, і шанували не менше, ніж інших слов'янських богів, як-от Перуна.
Мовне питання: Хеловін, Геловін чи Хеллоуїн?
В українській мові англійський звук [h] переважно передається буквою г: гандбол, гербарій, горизонт, госпіталь, Гарвард, Гельсінкі. Тому не Хеловін, а Геловін (наголос на останньому складі). А як щодо подвоєння літери Л? В загальних назвах іншомовного походження подвоєння переважно не зберігається. У нашому випадку йдеться про слово hallows (з англ.–реліквії), яке лягло в основу назви свята.
Незважаючи на подібність, Велесова ніч і Хелловін суттєво відрізняються між собою. В той час як Хелловін спрямований на задобрення саме злих духів, Велесова ніч спрямована на захист від злих сил.
Символом святкування Велесової ночі було багаття, яке запалювали на найвищій точці місцевості (селища, поселення тощо). Пізніше через нього стрибали, щоб очистити душу і тіло, а дехто навіть наважувався ходити по розпеченому вугіллю. Також наші предки вирізали гарбузи, ставили в них свічки та загадували бажання, а під подушку клали яблуко, яке слід було з'їсти вранці. Щоб залучити достаток, слід було зібрати всі гроші з гаманця та роздати їх бідним, адже це обіцяло удачу. Крім цього, в цю ніч вважалося, що сни набувають особливої сили. Побачити уві сні померлого родича вважалося дуже доброю ознакою.
Напередодні свята було прийнято наводити лад у будинку та ходити в лазню, де для душ померлих предків залишали свіжий віник і відро чистої води. На підвіконня ставили свічки, щоб душі померлих могли знайти шлях до свого дому. Будинки прикрашали гілками горобини, щоб захиститися від злих сил, а під порогом розсипали сіль із тією ж метою. Оселю також оздоблювали гарбузами, яблуками, кабачками та осінніми квітами.

Що Ви думаєте з цього приводу? Дотримання власних традицій чи наслідування американських трендів? Вибір за Вами!
Comentarios